МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
Министар, асс. др Златибор Лончар
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Министар, Душан Вујовић
ПРЕДМЕТ: ЗАХТЕВ ЗА ХИТНО ПОСТУПАЊЕ РАДИ ОЧУВАЊА РАДНО-ПРАВНОГ ПОЛОЖАЈА ЗАПОСЛЕНИХ У АПОТЕКАРСКИМ УСТАНОВАМА
Поштовани,
У складу са закључком Републичког одбора Синдиката, одржан је састанак овлашћених представника синдикалних организација апотекарских установа у Републици Србији, а присутни су били и овлашћени представници синдикалних организација Домова здравља који у свом саставу имају апотеке. На састанку су отворена и разматрана бројна питања радно-правног и материјалног положаја запослених у апотекарским установама, као и статус апотекарских установа.
Закључено је да се радно-правни и материјални положај запослених нагло урушава, иако је Синдикат годинама уназад указивао на проблеме који су и данас актуелни. Исказано је огромно незадовољство Предлогом Закона о апотекарској делатности који је усвојен од стране Скупштине Фармацеутске коморе Србије као полазна основа за јавну расправу.
Став Синдиката је јасан и недвосмислен, апсолутно смо против приватизације апотекарских установа.
Са изнетог, на иницијативу чланства, представника синдиката запослених у апотекарским установама Србије, у циљу решавања социјално-економских, професионалних и проблема везаних за радни статус запослених у апотекарским установама, као и решавања статуса апотекарских установа, Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије
З А Х Т Е В А
- Да се ни под којим условима не спроводи поступак приватизације апотекарских установа у државном сектору
- Да се по хитном поступку донесе План мреже апотека у Републици Србији (државног и приватног сектора)
- Дефинисање начина финансирања нерентабилних апотека у удаљеним приградским или сеоским подручјима
- Да се увећа проценат марже на најмање 20%, из разлога што је постојећа маржа од 12% неодржива за апотекарски систем, а смањење или укидање марже ће урушити цео здравствени систем
- Измену прописа којим би се створили услови за једнако пословање свих апотека (државних и приватних) у Републици Србији, што до сада није случај.
- Да се појача контрола надлежних инспекцијских органа у циљу једнаких услова пословања и за приватни и за државни сектор
- Утврђивање јединствене цене лекова
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Сви модели приватизације који су прописани Законом о приватизацији („Службени гласник РС“, бр. 83/2014, 46/2015, 112/2015, 20/2016 (Аутентично тумачење)) су апсолутно неприхватљиви за наш Синдикат. Уколико би се приватизовале апотекарске установе у државном сектору, то би несумњиво значило да се укида Уставом гарантовано право да свако има право на заштиту свог физичког и психичког здравља, из разлога што власници приватног капитала не желе да отварају апотеке у местима у којима не могу да остваре профит.
Апотеке у државном сектору послују у отежаним условима из разлога апсолутно неравноправне тржишне утакмице са приватним сектором.
Због тога је неопходно да се по хитном поступку изради План мреже апотека, како би се спречило даље отварање апотека без икаквог плана и реда, што урушава апотекарске установе у државном сектору.
Синдикат предлаже два начина за решавање финансирања нерентабилних апотека у удаљеним приградским или сеоским подручјима и то:
- да оснивач у целости пренесе средства за све запослене који раде у овим организационим јединицама или
- да РФЗО у целости пренесе средства за све запослене у овим организационим јединицама Државне апотеке су осниване од стране општине, односно града, због општег интереса и пружања фармацеутске здравствене заштите грађанима, а не због остваривања профита.
Достављено: Фармацеутској комори Србије
С поштовањем,
Председник
др Зоран Савић
Преузмите захтев